Top

Strona RWD – dlaczego warto?

strona rwd

Dlaczego strona RWD jest warta poniesienia dodatkowych kosztów w celu jej wykonania? Głównie dlatego, że to ogromne korzyści dla każdej firmy, która zdecyduje się na to rozwiązanie. Nie tylko jest to większy komfort użytkowania dla potencjalnych klientów, ale również możliwość osiągnięcia lepszych wyników w wyszukiwarkach internetowych.

Nazwa RWD to skrót od angielskich słów ”Responsive Web Design” i oznacza takie wykonanie strony lub sklepu internetowego, aby dostosowywał się do urządzenia odbiorczego. Smartfona, tabletu, laptopów, netbooków i innych tego typu. W teorii każda strona jest wyświetlana na mniejszych urządzeniach, więc dlaczego warto postawić na RWD?

Użytkownicy urządzeń mobilnych

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy smartfonów stanowili mniejszość. Obecnie z urządzeń mobilnych korzysta ponad połowa internautów. Oznacza to, że 50% Twoich potencjalnych klientów spróbuje zapoznać się ze stroną Twojej firmy przy użyciu smartfona lub tabletu. Jeśli strona nie będzie wczytywać się poprawnie to może powodować utratę tych klientów.

Użytkownicy mobilni to ogromna grupa klientów, której po prostu nie można zignorować. Smartfony nie są wykorzystywane tylko do przeglądania samej strony, ale również do wysyłania zapytań ofertowych, a nawet zakupów online. Strona RWD to duża korzyść, ponieważ pozwala dotrzeć właśnie do tej grupy klientów. Dlaczego jednak warto postawić na RWD, skoro i bez tego stronę można przeglądać telefonem?

Komfort użytkowania

Jeśli ktoś próbował kiedyś przeglądać na telefonie stronę bez RWD ten wie, dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie. Elementy nie są dostosowane do mniejszych urządzeń, więc wymaga to ciągłego przewijania palcem po ekranie. Finalnie trudno skupić się na przekazanie, a trzeba gimnastykować się, aby cokolwiek przeczytać.

strona rwd

Responsywne strony www, czyli takie, które wykorzystują RWD są o wiele bardziej komfortowe w korzystaniu. Elementy na stronie dostosowane są do rozdzielczości urządzenia odbiorczego. Dzięki temu osoby korzystające ze smartfona widzą trochę inna wersję naszej strony niż użytkownicy tabletów. Strona dostosuje się nawet do widoku, z jakiego korzystamy. Trzymając telefon pionowo otrzymamy dopasowaną wersję serwisu, a po zmianie na układ poziomy – ponownie strona się dostosuje.

Wszystko to powoduje, że korzystanie ze strony firmowej na urządzeniu mobilnym nie jest mniej wygodne niż przy zastosowaniu tradycyjnego komputera. Użytkownicy są zadowoleni, ponieważ nie muszą trudzić się z niewygodną wersją serwisu, a właściciele stron www, ponieważ mogą dotrzeć do nowej grupy odbiorców.

Wyniki wyszukiwania dla stron RWD

Strona RWD to jeszcze jeden, ogromny plus. Najpopularniejsza wyszukiwarka, czyli Google również postawiła otworzyć się na tę grupę użytkowników i z tego powodu zmieniono algorytmy odpowiedzialne za wyniki wyszukiwania. Obecnie strony responsywne są oceniane o wiele wyżej od tych, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że wystarczy zmodyfikować stronę o wersję responsywną, aby móc liczyć na lepsze wyniki niż konkurencja, która nie zdecydowała się na taki zabieg.

strona rwd

Obecnie praktycznie każda firma zajmująca się pozycjonowaniem przed rozpoczęciem usługi poleca dostosowanie strony firmowej do nowych trendów i zainwestowanie w wersję responsywną. Taki krok na pewno przyniesie dobre rezultaty – szczególnie pod kątem wyników w wyszukiwarkach internetowych.

Strona RWD – dlaczego warto?

Jak widać powodów jest całkiem sporo. Jeżeli zależy nam na dotarciu do nowej grupy klientów to responsywna strona www jest odpowiedzią, ponieważ pozwala na komfortowe korzystanie przez użytkowników urządzeń mobilnych. To ponad połowa wszystkich internautów, więc nie można ich ignorować.

Poza tym większy komfort korzystania z naszej strony to zadowolenie potencjalnych klientów. Użytkownik może zapoznać się z treścią naszego serwisu na komputerze stacjonarnym, a następnie w podczas spaceru wysłać zapytanie przy pomocy telefonu.

Duża zaleta stron RWD to również wysokie oceny przez największe wyszukiwarki internetowe. Dzięki zastosowaniu wersji responsywnej strony www możemy liczyć, że nasz serwis znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania.