Top

Sklep internetowy – jak zwiększyć sprzedaż?

sklep internetowy jak zwiększyć sprzedaż

Często zdarza się tak, że nawet z pozoru perfekcyjne sklepy internetowe nie mogą pochwalić się wysoką sprzedażą. Jak to się dzieje, że profesjonalne i wypozycjonowane serwisy nie przynoszą takich rezultatów, jakich moglibyśmy się spodziewać?

Dzisiaj prezentujemy rady i wskazówki, które mogą przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Co powstrzymuje klientów przed dokonaniem zakupów i jak temu zaradzić? Co warto wprowadzić do sklepu, aby był bardziej przystępny? O tym będzie właśnie ten wpis.

Co powstrzymuje użytkownika przed zakupami?

jak zwiększyć sprzedaż sklep nternetowy

Warto zauważyć, że obecnie sklep internetowy to nic nadzwyczajnego. Wszystko to, co jeszcze niedawno było dostępne tylko w sklepie stacjonarnym, teraz można kupić online. Wszelkie e-shopy to ogromna część dzisiejszego internetu i warto wiedzieć, że konkurencja jest naprawdę znaczna.

Jednocześnie powszechność sklepów internetowych nie oznacza automatycznie, że ten sposób robienia zakupów stał się wśród użytkowników czynnością naturalną. Oczywiście coraz częściej wybieramy ”shopping” online, ale ciągle duża część osób nie ma zaufania do takich sklepów.

Co jest tego powodem? Przede wszystkim nadal sklepy stacjonarne budzą większe zaufanie. Są to najczęściej znane marki i duże przedsiębiorstwa, które po prostu dobrze nam się kojarzą. Każdy zgodzi się, że prawdopodobnie lepszym pomysłem jest dokonanie zakupu elektroniki w znanym i uznamym sklepie niż na twojaelektronika.sklep.eu, prawda? Szczególnie jeżeli planujemy kupno kilku produktów za większą kwotę.

Nie chodzi jednak o samą markę – klienci po prostu wolą mieć możliwość zobaczenia konkretnego przedmiotu, dotknięcia go, a w razie potrzeby skonsultowania się ze sprzedawcą. To ogromna moc sklepów stacjonarnych – prezentacja produktu oraz natychmiastowa pomoc konsultanta.

Jeszcze jedna sprawa – negatywne podejście do sklepów internetowych powodują również wszelkie historie oszustów, którzy wykorzystują e-sprzedaż – allegro oraz inne platformy do dokonywania kradzieży. Czy to wszystko oznacza jednak, że sklepy internetowe nie mają szans?

Idealny sklep internetowy to sklep godny zaufania

sklep internetowy zwiększ sprzedaż

Sklep internetowy powinien przede wszystkim budzić zaufanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto zatroszczyć się o indywidualną domenę dla swojego serwisu. Nieprzemyślane nazwy, nieodpowiedni dobór domeny oraz inne błędy w tym zakresie prowadzą do tego, że użytkownicy pomyślą o naszym sklepie ”krzak”, a tego na pewno nie chcemy.

Kolejna kwestią jest wygląd sklepu. Większość właścicieli na pewno myśli, że najważniejsza jest cena i sam towar. Oczywiście mają rację, ale klienci muszą przede wszystkim chcieć zapoznać się z ofertą sklepu, a do tego niezbędny jest profesjonalny wygląd całej witryny. Naprawdę warto zlecić wykonanie indywidualnego oraz autorskiego sklepu internetowego. Oczywiście w sieci można znaleźć darmowe lub bardzo tanie, gotowe szablony, ale to nie jest rozwiązanie godne zaufania. Użytkownicy przeglądają wiele sklepów i na pewno zauważają powtarzające się schematy.

Załóżmy, że postaraliśmy się – nasz sklep ma porządną nazwę, znajduje się na prawidłowej domenie, a dodatkowo zatroszczyliśmy się o autorską oprawę graficzną, co dalej? Ostatni element, który pomoże we wzbudzeniu zaufania w klientach to treść. Głównie stanowią ją opisy produktów, ale również wszelkie regulaminy oraz informacje dla klienta.

Użytkownik powinien mieć jasność jak działają procedury zwrotu w danym sklepie, jakie są czasy i typy przesyłek, jakie są dodatkowe koszta. Im więcej rzetelnych informacji przedstawimy tym lepiej. Pamiętajmy, że wiedzy nigdy za mało. Klient już na początku transakcji powinien wiedzieć, czego może się spodziewać.

Sklep internetowy – przejrzysta oferta

zwiększ sprzedaż e sklep internetowy

Poza wszelkimi informacjami na sklepie internetowym najważniejsza jest jednak jego oferta. To właśnie podstrony produktowe są elementem, który różni e-shop od sklepów stacjonarnych i to właśnie ten problem musi rozwiązać każdy właściciel.

Największą mocą tradycyjnych sklepów jest możliwość zobaczenia produktu. Takiej możliwości nie mają klienci sklepów internetowych. Co można więc zrobić? Rozwiązaniem jest szczegółowy opis produktu na stronie, umożliwienie zakupu różnych wariacji oraz odpowiednie zdjęcia i filmy.

Opis powinien być przede wszystkim rzeczowy i zawierać wszystkie ważne informacje na temat produktu. Wymiary, atrybuty, specyficzne cechy – wszystko co może interesować klienta. Wariacje na stronie produktowej umożliwiają dokonanie wyboru produktu na podstawie swoich preferencji. W sklepie stacjonarnym klient może zdecydować się na konkretny kolor przedmiotu, jeżeli producent oferuje kilka wariantów. Dlaczego więc w sklepie internetowym nie mogłoby być tak samo? Pozwólmy na wybór kolory, rozmiaru oraz innych elementów, jeżeli dany produkt występuje w większej ilości wersji. Najgorszą rzeczą jaką może zrobić właściciel sklepu internetowego to ”przedmiot wysyłany jest w losowym kolorze”.

Ostatni element to zdjęcia oraz filmy – tutaj warto postarać się, aby zapewnić jak najlepszą jakość oferowanych materiałów. Im lepsze zdjęcia i filmy, tym łatwiej będzie się zdecydować klientowi na zakup.

Sklep internetowy to możliwość zakupów wszędzie

sklep internetowy sprzedaż

Wiele sklepów internetowych nie wykorzystuje pełnych możliwości internetu. E-shop oznacza przede wszystkim proste zakupy wszędzie, więc dlaczego tyle sklepów nie umożliwia zakupów przez urządzenia mobilne? Lub znacznie utrudnia korzystanie ze strony przy pomocy tych urządzeń?

Mobilność i prostota to największe zalety sklepów internetowych i dlatego warto wykorzystać wszystko, co aktualne technologie nam oferują. Jeżeli więc Twój sklep nie wykorzystuje jeszcze responsywności to warto szybko temu zaradzić. Ogromna ilość ludzi korzysta codziennie z urządzeń mobilnych – smartfonów i tabletów. Umożliwiając im dokonanie komfortowych zakupów na Twoim sklepie spowoduje, że otwierasz się na sporą grupę nowych klientów.

Sklep internetowy – jak zwiększyć sprzedaż?

Oczywiście to tylko kilka pomysłów na zwiększenie sprzedaży. Wzbudzanie zaufania, profesjonalny wygląd, rzeczowa i atrakcyjna oferta, otwarcie się na użytkowników mobilnych – to wszystko może polepszyć aktualne wyniki Twojego sklepu.

Zachęcamy do ciągłego polepszania swojego sklepu internetowego. Konkurencja jest duża, więc każde pozytywne wyróżnienie się znaczy bardzo wiele, a klienci na pewno to docenią.