Dzisiaj zapraszamy do tematu, który jest niezwykle ważny, ale również często pomijany. Tym razem wpis o zostaniu właścicielem swojej domeny, a nie tylko użytkowaniem jej.
Niestety bardzo często zdarza się, że domena tylko wydaje się być nasza, a tak naprawdę jej właścicielem jest inny podmiot. Prowadzi to do wielu nieprzyjemności i problemów w przyszłości.
Domena to inaczej Domain Name System (DNS), czyli ciąg nazw, które wykorzystywane są w Internecie. Jest to taki nasz adres internetowy, który pozwala na lokalizację i identyfikację naszej strony internetowej, sklepu lub bloga.
Domena kończy się tzw. sufiksem, czyli końcówką typu .pl lub .com. Jest to niezbędny element, bez którego nie ma możliwości korzystania z serwisów Internetowych.
Domenę można zakupić i jednego z wielu usługodawców, którzy działają na rynku. W zależności od sufiksu oraz samego sprzedawcy ceny mogą być naprawdę różne. Często zdarzają się również kuszące promocje – domena w bardzo atrakcyjnej cenie lub nawet bezpłatna przez pierwszy rok użytkowania.
Warto jednak wiedzieć, że domena nie należy do osoby, która ją użytkuje, a do podmiotu, który ją zakupił i opłacił. Oznacza to, że domena nie należy do nas – nawet jeżeli użytkowaliśmy ją przez wiele lat. Liczy się osoba na fakturze.
Nikt raczej nie lubi sobie komplikować życia, więc jeżeli ktoś proponuje nam zrobienie czegoś za nas to chętnie na to przystajemy. Bardzo często jest tak właśnie w przypadku tworzenia stron www oraz sklepów internetowych.
Nie wszyscy klienci znają się na tym – nie wiedzą czym jest serwer lub domena. To oczywiście nic złego i zadaniem firmy realizującej zlecenie powinna być wszelka pomoc w tym zakresie.
Wiele firm proponuje wykupienie domeny dla klienta i druga strona bardzo często na to przystaje. Jeżeli współpraca układa się dobrze to nie ma żadnego problemu – gorzej jednak, jeżeli pojawią się jakieś problemy lub nieporozumienia.
Z tego powodu zawsze warto zwrócić uwagę na to, kto jest rzeczywistym właścicielem domeny. Możemy zlecić firmie projektującej zakup domeny i korzystać z niej przez wiele lat. Jednak w przyszłości możemy zechcieć skorzystać z usług innej firmy, zmienić stronę lub po prostu uznamy, że aktualna współpraca nas nie zadowala – co wtedy?
Może okazać się, że w rzeczywistości domena nie została wykupiona na dane klienta, a na dane firmy. To firma opłacała faktury, a nam wystawiała własne za realizacje usługi. W tym przypadku może okazać się, że przy próbie rezygnacji ze współpracy stracimy również domenę.
Jednak nie zakładajmy ogólnej nieuczciwości firm. Nie chodzi o to, aby stracić zaufanie do każdego, ponieważ nie zawsze chodzi o próbę oszustwa.
Załóżmy inny scenariusz – przez wiele lat korzystaliśmy z naszej strony www na naszej domenie. W pewnym momencie chcemy zaktualizować serwis i unowocześnić projekt. Nasz dawny wykonawca nie odbiera telefonu, ani nie odpisuje na maile – okazuje się, że firma już nie działa na rynku lub wykonawca nie będzie dostępny przez dłuższy czas (np: z powodu choroby). Trudno, zdarza się.
Wybieramy nowego wykonawce, jesteśmy zadowoleni z pracy – przychodzi ten moment, aby przenieść nową stronę na nasz serwer i podpiąć domenę. Okazuje się jednak, że nie mamy niezbędnych danych i nie jest to możliwe.
To bardzo proste – upewnijmy się, że jesteśmy bezpośrednim właścicielem domeny. Oczywiście zawsze możemy poprosić wykonawcę o wykupienie domeny lub serwera w naszym imieniu, ale upewnijmy się, że to nasze dane widnieją na fakturze.
W Paka Design bardzo często wyręczamy naszych klientów we wszelkich formalnościach – zamawiamy domeny oraz serwery na ich dane. My jesteśmy wtedy tylko pośrednikiem – wypełniamy odpowiednie pola i wybieramy niezbędne opcje, aby nasi klienci nie musieli tego robić. Jednak to nasi klienci są właścicielami zakupionych usług.
Dzięki temu wszystkie faktury docierają bezpośrednio na skrzynkę mailową naszego klienta lub jego adres firmowy. On jest właścicielem domeny i w przyszłości nie będzie miał problemu z brakiem dostępu do swojej własności.
Wiele firm jednak stosuje strategię, gdzie w cenie obiecana jest domena oraz serwer, ale w rzeczywistości te elementy nie są wykupowane na dane klientów. Pamiętaj – ufaj, ale sprawdzaj ;)