Top

Zdjęcia na stronę internetową

ZDJĘCIA NA STRONĘ INTERNETOWĄ

Zdjęcia na stronę internetową to bardzo istotne zagadnienie, od którego zależy finalny efekt całego projektu. Nawet najlepszy design może stracić swoje walory wizualne, jeżeli wypełnimy go elementami złej jakości.

Wybory są dwa: możemy zastosować grafiki z banków zdjęć (serwisy, które oferują swoje zbiory) albo zlecić wykonanie indywidualnych fotografii przez zawodowca. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – warto o nich wiedzieć więcej przed podjęciem decyzji.

Dlaczego zdjęcia są ważne?

Projektując stronę internetową bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników – kolorystyka, spójne elementy, nowoczesny wygląd oraz intuicyjna nawigacja. Dopełnieniem tego wszystkiego jest właśnie dobór odpowiednich zdjęć.

Fotografie oraz grafiki w projekcie strony www pełnią bardzo ważną rolę i to głównie na tych elementach zatrzymuje się wzrok użytkowników. Nawet najlepsza strona może zniechęcić klientów, jeżeli znajdą się na niej nieodpowiednie zdjęcia lub będą one niskiej jakości.

Zdjęcia z banków zdjęć

Jest to najpopularniejszy sposób na pozyskanie dobrych zdjęć wysokiej jakości – główną zaletą tego rozwiązania jest niska cena oraz duży wybór. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na branżę lub skalę działalności.

Warto zwrócić uwagę, że często nawet duże i znane marki wykorzystują stocki (tak potocznie nazywa się zdjęcia z tych serwisów).

Banki zdjęć to portale, które pozwalają na odpłatne pobieranie zdjęć z ich zbiorów. Ceny nie są wysokie – zależne są od wielkości samego zdjęcia lub ilości pobrań. Elementy udostępniane są na zasadzie udzielania licencji, dzięki czemu można legalnie umieścić je na swojej stronie internetowej.

Zdjęcia takie mają jednak sporą wadę – nie są indywidualne, ani unikalne. Im niższa cena samego zdjęcia tym większa szansa, że zostało one już gdzieś wykorzystane. Dla wielu nie jest to problemem, ale czasami można spotkać się z takimi sytuacjami, gdzie dane zdjęcie wykorzystane jest przez bardzo wiele firm – z różnych, często odmiennych branż.

Kolejną wadą jest konieczność szukania – trudno znaleźć zdjęcie idealne, które całkowicie dopełni wygląd strony. Często można mieć wrażenie, że zawsze mogłoby być lepiej. Przeglądanie katalogów nierzadko zajmuje bardzo dużo czasu – więcej niż chcielibyśmy się przyznać ;)

Z drugiej strony zdjęcia z banków to po prostu korzystne cenowo i szybkie rozwiązanie. Poszukiwanie zdjęć nie musi trwać długo, jeżeli nie mamy wysokich wymagań. Koszt na pewno będzie mniejszy niż indywidualne zdjęcia od fotografa.

W internecie można również znaleźć darmowe zdjęcia, które mogą zostać wykorzystane nawet w celach komercyjnych. Są one jednak często przeciętnej jakości.

Zdjęcia indywidualne

zdjęcia na stronę www

Jest to rozwiązanie szyte na miarę – profesjonalny fotograf wykona zdjęcia indywidualne oraz zgodne z naszymi wymaganiami. Szczególnie polecane do wszelkich sklepów, gdzie wymagane są odpowiednie zdjęcia produktów.

Oczywiście cena takiej usługi jest znacznie wyższa niż zakup gotowych zdjęć, jednak w tym przypadku można mieć pewność, że elementy nie będą powielone oraz będą dopasowane do naszej branży oraz oczekiwań. Poza tym – jeżeli potrzebujemy wielu zdjęć to cena za poszczególną kopię będzie tym niższa nim więcej grafik.

Innym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie zdjęć –  jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt fotograficzny. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, ponieważ ostatecznie zdjęcia będą świadczyć o Twojej stronie internetowej oraz firmie.

Główną wadą tych rozwiązań jest czas – w odróżnieniu od gotowych zdjęć, które można nabyć w 2 minuty – usługa fotografa może potrwać. Przygotowanie sprzętu, umówienie się na sesję – nie jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej realizacji.

Jak to robimy w Paka Design?

W cenie wykonania naszych stron znajdują się wszelkie grafiki oraz zdjęcia, które wykorzystujemy do realizacji projektu. Tworząc stronę bierzemy pod uwagę te elementy oraz dobieramy odpowiednie zdjęcia.

Oczywiście jeżeli klient posiada własne fotografie to możemy je wykorzystać, o ile są dobrej jakości. Zawsze staramy się doradzić najlepsze rozwiązanie – w końcu chodzi o to, żeby strona była funkcjonalna oraz atrakcyjna wizualnie. Czasem lepiej wykorzystać gotowe zdjęcia wysokiej jakości niż indywidualne, ale posiadające nieodpowiednie parametry.

Czasami jednak wystarczy lekki retusz w programie graficznym, a zdjęcie wpasuje się w styl strony. Zawsze można znaleźć optymalne rozwiązanie.

Co jest lepsze? Zdjęcia z banków, a może od profesjonalnego fotografa? Na to pytanie nie ma odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od oczekiwań, branży, czasu oraz możliwości finansowych. Oczywiście najbardziej dopasowane są zdjęcia od fotografa, jednak nie każda branża wymaga tego typu grafik oraz nie zawsze zasadne jest wydawanie dużych kwot na same zdjęcia.