Top

Strona www – szablon czy autorski projekt?

strona www

Autorski projekt czy gotowy szablon? Decydując się na stworzenie lub odświeżenie własnej strony www często dochodzi do problemu z samą oprawą graficzną. Z jednej strony można znaleźć wiele gotowych szablonów, zarówno płatnych jak i darmowych. Jednak z drugiej strony agencje graficzne oferują przygotowanie autorskiego, dedykowanego projektu graficznego.

Co jest lepsze i bardziej się opłaca, jeżeli chodzi o wykonanie własnej strony www? Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania?

Strona z szablonu

Szablony, czyli tzw. gotowce to bardzo kusząca opcja. W internecie można znaleźć tysiące różnych szablonów wykonywanych przez specjalistyczne firmy, freelancerów oraz studentów. Głównym atutem tego rozwiązania jest niska cena (chociaż nie zawsze) oraz szybki termin (płacisz i masz). W praktyce własna strona www może kosztować kilkadziesiąt złotych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że zalety szablonów występują tylko wtedy, kiedy znajdziemy idealne rozwiązanie do naszych potrzeb. Jeżeli wybrany produkt tylko częściowo spełnia nasze wymagania to może okazać się, że koszt wprowadzenia modyfikacji spowoduje konieczność zwiększenia budżetu.

Kolejny problem z szablonami to zazwyczaj niska jakość wykonania tych darmowych,a nawet tańszych. Często okazuje się, że pewne rozwiązania po prostu nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Konieczne poprawki również zwiększają koszty, o ile ktokolwiek podejmie się naprawiania gotowego szablonu – niewielu programistów zgodzi się na takie rozwiązanie. Strona www na szablonie to często koszmar dla programistów.

Podsumowując: Szablony to dobre rozwiązanie, jeżeli zakupimy je ze sprawdzonego i dobrze ocenianego źródła. Dodatkowo wybierając produkt trzeba kierować się tym, aby ilość modyfikacji sprowadzić do niezbędnego minimum, co pozwoli uniknąć wzrostu kosztów.

Szablony to w pewnych sytuacjach tanie i szybkie rozwiązania, jednak próżno szukać tu unikalnych i oryginalnych projektów. Może to być solidny szablon, który jednak będzie tylko i wyłącznie szablonem, a nie dedykowanym rozwiązaniem.

Od razu przestrzegamy również przed pobieraniem szablonów premium z podejrzanych i darmowych źródeł. Są to często kradzione pliki, które w gratisie zawierają szkodliwe oprogramowanie. W praktyce strona www na kradzionym szablonie to same nieprzyjemności. Nie warto więc aż tak oszczędzać.

Strona www – autorski projekt

ogrood_mockup

Autorski projekt oznacza, że grafik przygotowuje takie rozwiązanie maksymalnie dopasowane do Twoich oczekiwań. Oczywiście należy poświęcić trochę czasu na przemyślenie koncepcji i swoich wymagań, ale warto.

Trzeba jednak zauważyć, że takie rozwiązanie jest często droższe niż strona z szablonu. Oczywiście wszystko zależy – dobry szablon z koniecznością dodatkowych modyfikacji może być droższy niż autorski projekt. Również szybki termin w przypadku szablonów to pojęcie względne – czas potrzebny na modyfikację może być dłuższy niż wykonanie i wdrożenie dedykowanej szaty graficznej.

Największą zaletą autorskich projektów jest ich unikalność. Korzystając z szablonu zawsze jest możliwość, że konkurencja zastosuje takie samo rozwiązanie. Zawsze jest również możliwość, że wybierzemy popularny szablon, które jest często stosowany, a przez to nasza własna strona nie wyróżni się na tle innych.

Podsumowując: Autorski projekt gwarantuje, że strona jest oryginalna oraz unikalna. Dodatkowo przy współpracy z grafikiem i odpowiednim wytłumaczeniu swoich potrzeb można uzyskać dokładnie taką stronę, która jest nam potrzebna. Bez dodatkowych, zaśmiecających i spowalniających serwis funkcji.

Ostateczny wynik nie jest jednoznaczny, ponieważ dobór odpowiedniego rozwiązania zależny jest od naszych potrzeb, możliwości oraz wymagań. Jeżeli potrzebujemy prostą stronę w krótkim terminie to dobrym wyborem może okazać się szablon. Jednak jeżeli potrzebujemy zaawansowanej i unikalnej strony, która ma reprezentować naszą firmę, to warto jednak zdecydować się na autorski projekt graficzny.