Top

Jak prowadzić blog na stronie www?

jak prowadzic wlasny blog

Jak prowadzić blog? Firmowy lub prywatny blog zawsze jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o pozycjonowanie oraz tzw. content marketing. Pisanie nie wymaga specjalistycznych umiejętności i praktycznie każda osoba, która zna się na tym co robi może to robić. Ważne jest jednak, aby wiedzieć co robić, aby blog był czytelny i przyjazny w odbiorze.

Dzisiaj przedstawimy kilka wskazówek dla każdego ? bez względu na to czy już prowadzisz bloga, czy dopiero o tym myślisz ? jesteśmy pewni, że w jakiś sposób przydadzą się w przyszłych przedsięwzięciach.

Wybieramy tematy na bloga

jak prowadzic blog

Kwestia doboru tematów wydaje się oczywista, ale nie zawsze tak jest. Prowadząc bloga za często piszemy o tym, o czym sami chcemy pisać, a nie o tym na co ma ochotę czytelnik. Powodzenie naszych tekstów zależy od tego, czy spodobają się innym, więc warto wziąć pod uwagę preferencje odbiorców.

Oczywiście najważniejsze jest, aby tematy były związane z tematyką Twojej strony. Jeżeli blog prowadzony jest w ramach strony firmowej to warto skupić się na tekstach nawiązujących do branży. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze trzeba się trzymać kurczowo wąskiej grupy zagadnień.

Prowadząc warsztat samochodowy można pokusić się o tematy związane ogólnie z motoryzacja, a nie tylko naprawą. Oczywiście główny trzon tematów powinien dotyczyć bezpośrednio tego, czym się zajmujemy ? warto jednak od czasu do czasu napisać coś innego.

Jednocześnie nie należy pisać wyłącznie o własnych produktach ? pokusa pochwalenia się jest wielka, ale blog nie powinien być prowadzony w celu bezpośredniej reklamy, a raczej budowaniu wizerunku. Chodzi o to, aby pokazać się czytelnikowi jako ekspert w swojej branży, a nie samochwała.

Tematy powinny być wartościowe, ale dla Twojego klienta ? czytając blog firmowy powinien on wynieść z niego konkretną treść, która może zachęci go do skorzystania z Twoich usług w przyszłości.

Dla kogo piszesz?

Bardzo ważny elementem prowadzenia bloga jest ustalenie grupy docelowej, czyli dla kogo piszesz. Inaczej będą wyglądały teksty firm poważnych, luksusowych, a inaczej kreatywnych.

Prowadząc bloga firmowego dla ważnych, kluczowych klientów warto zwracać się w tekstach per Pan/Pani/Szanowni Państwo. Jednocześnie pisząc treści poradnikowe, związane z branżami kreatywnymi można pozwolić sobie na luźniejsze podejście do tematu.

Każda grupa klientów interesuje się również innymi zagadnieniami. Klienci banków chcą pomnażać swój majątek, inwestować lub być na bieżąco z ofertą konkretnej instytucji. Natomiast czytelnicy blogów z branży turystycznej/hotelarskiej są ciekawi okolicznych atrakcji oraz sposobów na spędzenie wolnego czasu.

Jak prowadzić blog ? o czym warto pamiętać?

jak prowadzic blog na stronie www

Poza samą treścią, która w blogu jest najważniejsza warto również zwrócić uwagę na wygląd naszego tekstu oraz inne, pomniejsze detale.

Moc odnośników

Przede wszystkim ciekawym sposobem jest wykorzystanie linków do innych naszych wpisów. Jeżeli podejmujemy się dłuższego tematu to warto podzielić go na części, a w każdym kolejnym wpisie podać odnośnik do poprzedniego. Dzięki temu czytelnik, któremu spodobał się konkretny tekst, będzie miał możliwość szybkiego zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Warto również podawać odnośniki do innych, powiązanych tematycznie wpisów. Twój klient będzie mógł pogłębić swoją wiedzę i przeczytać podobne treści. Czasami pożyteczne jest również podanie linka do stron zewnętrznych, gdzie można znaleźć większą ilość informacji. Linki wewnętrzne oraz zewnętrzne wpływają pozytywnie na pozycjonowanie strony ? warto jednak wiedzieć, że lepiej nie przesadzać i nie zasypywać swojego bloga odnośnikami.

Tagi oraz kategorie

Po pewnym czasie na blogu będzie pojawiało się coraz więcej tekstów na różne tematy. Z tego powodu już od początku warto dzielić teksty pod względem kategorii lub przypisywać do nich tagi. Pozwoli to czytelnikowi na wybranie typu zagadnień, które go interesuje. Nie każdy przecież musi przeczytać wszystkie artykuły na blogu ? odpowiednie podzielenie tekstów pozwoli na dotarcie do tych czytelników, których konkretna tematyka interesuje.

Dzielimy tekst na akapity

Teksty zawsze warto dzielić na akapity, a czasami również dodać inne elementy ? punktory lub po prostu dodatkowy ”enter” tu i tam. Długie zbitki tekstu nie są zbyt wygodne do czytania i męczą oczy. Podzielenie tekstu na krótsze, oddzielone od siebie kawałki sprawi, że zapoznanie się z treścią będzie łatwiejsze.

Zdjęcia oraz grafiki

Zbyt duża ilość tekstu po prostu przytłacza. Dlatego zawsze warto wpleść w treść różnego typu sposoby na rozluźnienie zmęczonych oczu czytelnika. Idealnie nadają się do tego wszelkie zdjęcia oraz grafiki. Odwrócą uwagę od tekstu i sprawią, że cały wpis będzie prezentował się po prostu lepiej.

Dbamy o SEO

Pisanie bloga ma również pozytywny wpływ na pozycję Twojej strony w internecie. Zawsze warto zaopatrzyć się w stosowną wtyczkę (na WordPress polecamy wtyczki by Yoast), która pozwoli na uzupełnienie odpowiednich słów kluczowych. Tego typu narzędzia pozwalają idealnie dostosować treść do wymogów Google, dzięki czemu Twój blog będzie pozycjonował się skuteczniej i szybciej uzyska zadowalające wyniki.

Podsumowując – Jak prowadzić blog na stronie www? To całkiem proste, łatwe i przyjemne. Dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek jeszcze lepiej wykorzystasz moc tego narzędzie do pozycjonowania oraz content marketingu. Blog to praktycznie same pozytywy, więc nie warto rezygnować z tego elementu.